Kıbrıs ile ilgili merak edilen bilgiler

Kıbrıs’lılar, Türkleri, Türkiye Türklerini Sevmiyormuş doğrumu ?

Hayır bu kesinlilikle doğru değildir.

Bunun en iyi ispatı Kıbrıs Türkleri ile Türkiye Türkleri arasında son sayıma göre yaklaşık 12000 karma evlilik gerçekleşmiş olmasıdır. Buda her 4 aileden birinin Türkiye’den Damat yada Gelin’e sahip olduğu anlamına gelmektedir. 

Zaman zaman yaşanmış münferit olaylar bu tür dedikoduların çıkmasına neden olmuştur.

Kuzey Kıbrıs’ın en yüksek noktası neresidir. ?

KKTC’nin en yüksek noktası Beşparmak dağlarının devamı olan Selvili tepe’dir. Yüksekliği 1024 m.dir. Meşhur Beşparmaktaki tank Selvili Tepe’nin en yüksek noktasının yaklaşık 200 m. aşağısındadır.

Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz askeri üssü var deniyor doğrumu ?

Gazi Magosa yakınlarında bir tarafı KKTC topraklarına diğer tarafı ise rum topraklarına sınır olan Dikelya askeri üssü bulunmaktadır. Üssün toprakları İngiltere’nin egemen toprakları olduğu için KKTC toprakları sayılmazlar. Bu nedenle KKTC’de ingiliz üssü var demekten çok, KKTC’ye komşu bir ingiliz askeri üssü var demek daha doğrudur.

İngilizlerin ayrıca tamamı rum tarafında bulunan Ağrotur isimli askeri hava üssü bulunmaktadır. Bu üste yine egemen İngiliz toprağı sayılmaktadır. 1960 antlaşmalarına göre üs toprakları üzerinde ne rum tarafı nede Türk tarafının her hangi bir hakkı bulunmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’ye bağlı bir yermi, Türkiye’nin bir ilimi ?

Hayır Türkiye’ye bağlı bir bölge yada il değildir. Adı üzerinde olduğu gibi bağımsız bir cumhuriyet’tir. 

Ancak Türkiye her sene belli miktarda ekonomik yardım yapmakta, bir çok altyapı projesinin finansmanını Türkiye üstlenmektedir. Ayrıca Türkiye’de KKTC için yavru vatan tanımlaması kullanıldığı için bu tür bir yanlış anlama bulunmaktadır. KKTC’nin ayrı seçimleri, ve ayrı ayrı tüm devlet organları olduğu gibi kendisine ait ordusuda bulunmaktadır.

Kıbrıs’a Gelince Ne yemeden gitmeyelim ?

Kıbrıs’tan gitmeden önce şeftali kebabı yada kleftiko(küp kebabı) yemeden gitmemenizi tavsiye ederiz. Şeftali kebabı kuzu gömlegine sarılarak ızgara olarak pişirilen bir köfte türüdür. Kleftiko ise küp fırınlarda pişirilen Türkiye’deki tandır kebabı tarzında bir kebap çeşidir. Genelde oğlak etinden pişirilerek servis edilir.

Kıbrıs’a gelince nereleri görmeden gitmeyelim ?

Mavi köşk (rum silah kaçakçısının köşkü), Barbarlık Müzesi (Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvet Hn. ve çocukları Murat, Kutsi, Hakan’ın Lefkoşa’da banyo küvetinde katledildiği şimdilerde müze olarak kullanılan ev), Karaoğlanoğlu şehitliği, Bellapais manastırı. Bu bölgeler özellikle kıbrısa ilk defa gelen Türk turistler için olmazsa olmaz yerlerdir.

Ehliyet ile Kıbrıs’a giriş yapabilirmiyiz. ?

İki ülke arasında yapılan anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Pasaport yada Nüfuz Cüzdanı ile KKTC’ye giriş yapabilirler. Üzerinde TC kimlik numarası olsa bile KKTC’ye girişlerde ehliyet’ler geçersizdir.