Hellim Peyniri

Kızarmış Hellim Peyniri

Hellim, Hallumi, Halloumi

Kıbrıs’a özgü ürünlerden olan hellim peyniri, özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli ihraç mallarından biridir. Türkiye başta olmak üzere İngiltere, Suudi Arabistan, gibi ülkere ihraç edilmektedir. 

Hellim peyniri bir Kıbrıs’lı için beyaz peynir den farksızdır. Aslında bir kıbrıslı beyaz peynir yerine hellim tüketir demek daha doğru olur (sabah kahvaltısında, ve yaz aylarında karpuzla birlikte yoğun olarak tüketilir.). Turistler ise genelde ızgara olarak tercih etmektedirler. Güney Kıbrıs Rum kesimi ve son dönemlerde Türkiye’de de üretimine başlanan hellim peynirinin en kaliteli üretimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılmaktadır. 

Hellim peyniri KKTC’de kurulu endüstriyel üretim noktaları yanında, Kıbrıs köylerinde de köy halkı tarafından yüzyıllardır geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Köy hellimleri üretim aşamasında çeşitli bitkilerle aromalandırılarak farklı tatlarda hellimlerde elde edilmektedir. 

Hellim peyniri yapısı sayesinde buzdolabında beyaz peynirden 5 kat daha uzun süre dayanmaktadır. 

Rumlar hellime hallumi demektedir. AB içerisinde hellim adını malesef rumlar tescil ettirmişlerdir. Böylece KKTC üretimi hellimleri AB’de hellim adı ile sattırmamayı amaçlamaktadırlar.