Beşparmak Dağındaki Efsane Tank

Beşparmak Dağındaki Efsane Tank

1974 Kıbrıs Barıs Harekatında bir Türk tankının Beşparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığından bahsedilir. Resmini görmeyenler hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanır. Ama bu gerçektir ve bir de hikayesi vardır; 

Önce hikayesi; 

Girne Beşparmak dağlarının üzerinde bu savaştan kalma, Türk Ordusu’nun tankı hâlâ hayretle seyredilmektedir. 

Bu tankı buraya çıkaran, onbaşı Gürler ERDAĞ, Er Abdulkadir KURT, Er Recep Doğan YİĞİT’tir.

Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;

– Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca. Asker;

– Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.

Komutan mehmetçiğe emreder.

– Tankı indir.

Er cevap verir.

– O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım. 

Tank hâlâ o dağın zirvesinde durmaktadır. Dünya durdukça da duracaktır. Bu bir destandır. Dilden dile, gönülden gönüle ulaştırılacak bir destandır. Selam olsun bu destanı yazanlara. Selam olsun bu destan yazılırken can verenlere. 

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda biz bu vatanı; canlar vere vere, kara günler göre göre kurtardık. Selam olsun. K.K.T.C. semalarında dalgalanan anavatan ve yavru vatan bayraklarına. 

Kaynak
Kuzey Kıbrıs Şükran Dergisi – Enformasyon Dairesi.
20 Temmuz 1974 Şafak Vakti Kıbrısta – Mesut Günsey

Kıbrıs Taksi ile beşparmak dağındaki tankı ziyaret edebilir. Yada diğer turlarımız hakkında bilgi almak için ada içi turlarsayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca 0 533 866 36 40 nolu telefonumuzdan bize ulaşarak Kıbrıs’ta herhangi biryere ulaşım için taksi isteyebilirsiniz.